Події
Україна та Ізраїль: як побудувати сильну державу
6 липня 2018, 14:35

Центр «Нова Європа» продовжує інформувати про конференцію “Досвід державотворення Ізраїлю: уроки для України”, яка була проведена 12 червня спільно із «Українсько-Єврейською зустріччю». Наразі до вашої уваги пропонуються ключові тези спікерів пленарного засідання.

 

Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України

Незважаючи на географічну віддаленість, Україну та Ізраїль поєднують низка невидимих ниток — історичних, культурних, релігійних, тісні людські контакти.

 • «Близько півмільйона громадян Ізраїлю є вихідцями з України. Водночас в Україні проживає більш як 100-тисячна єврейська громада. Нас також пов’язує трагічна історія. На території України знаходяться надзвичайно важливі для єврейської історичної пам’яті та культури місця».
 • «Досвід Ізраїлю, країни на Близькому Сході є близьким та зрозумілим для українців. У певному сенсі Ізраїль є джерелом натхнення для України, якій доводиться щоденно відстоювати свою територію та незалежність».

Ізраїль, як ніхто інший, може зрозуміти Україну, яка живе у стані постійної напруги та військової загрози від вороже налаштованого сусіда.

 • «Втекти від географії – неможливо. Ми це усвідомили у 2014 році, як і той факт, що лише потужна та сучасна армія здатна зупинити агресора, а не меморандуми та декларації».
 • «У нас різні загрози, різна історія конфліктів, а отже й шляхи їх вирішення. Однак перед Україною, яка прагне інтеграції із Західним світом, стоять схожі виклики у сфері міжнародної комунікації, публічної дипломатії (зокрема, створення бренду країни), освітній політиці, розвитку інновацій».
 • «Однак маємо визнавати і відмінності. 1) Об’єднання єврейської нації під тиском зовнішніх загроз, трагедій відбувалося протягом століть, а ми йдемо цим шляхом лише 4 роки. 2) Ізраїль є найбільшим отримувачем іноземної допомоги США, зокрема військової. У той час як підтримка Ізраїлю вимірюється у мільярдах доларів (у наступні 10 років Ізраїль отримає 38 млрд долл військової допомоги), допомога Україні – у мільйонах (у 2018 передбачено 620 млн долл, з яких лише половина на військово-технічні потреби)».

Російські спецслужби неодноразово намагалися розіграти «єврейську карту» в Україні.

 • «Маємо бути свідомими і загроз, які існують для нашого партнерства. Йдеться про використання російськими спецслужбами, які наслідують у цьому своїх радянських попередників, так званої «єврейської карти» проти України. Суть цієї стратегії полягає у тому, щоб поставити знак рівності між українськими патріотами та антисемітами».
 • «Ще у 2009 році на конференції в Іллінойському університеті український поет Мойсей Фішбейн чітко описав метод російських спецслужб в Україні: одних звинуватити у винищенні євреїв, а інших – у «героїзації» тих, хто буцімто винищував. Таким чином Москва намагалася дискредитувати незалежницький рух України, створити їй негативний імідж серед західних держав».

Україна прагне перейняти успішний досвід Ізраїлю з розбудови сильної та сучасної держави з інноваційною економікою.

 • «Розвиток Держави Ізраїль засвідчив – війна не є перешкодою навіть для інновацій. Навпаки: напружена безпекова ситуація, брак природніх ресурсів, несприятливий клімат (наприклад, для сільського господарства) стимулювали винахідництво та розвиток технологій. Сьогодні Ізраїль входить до десятки країн за рівнем інновацій (10-те місце, рейтинг Bloomberg)».

 

Ден Мерідор, президент Ізраїльської ради зовнішніх справ, віце-прем’єр-міністр Ізраїлю (2009-2013)

При побудові держави Ізраїль, яка із часом стала дійсно успішною, не вдалося уникнути трагічних помилок.

 • «Головною метою руху щодо створення держави Ізраїль був захист євреїв, проте цього не вдалося зробити. На превеликий жаль, ми не створили державу вчасно. Якщо б вона була створена хоча б на десятиліття раніше, то вдалося б уникнути Голокосту. У євреїв була би можливість виїхати».
 • «80 років тому євреї мали чи не найгірше становище у своїй історії, проте у наш час – після створення держави Ізраїль – єврейський народ перебуває у найкращому становищі за всі часи».

Одним з головних питань створення держави Ізраїлю була консолідація людей із різних культур.

 • «При побудові держави Ізраїль було завдання переселити євреїв із багатьох країн світу в одне місце. Іноді це були люди із різними поглядами, із різних культур, які розмовляли на різних мовах. У нас не було вибору – якщо ми не досягнемо успіху, то ми не будемо існувати».

Державу Ізраїль вдалося створити та консолідували саме демократичним шляхом.

 • «Не так багато держав створювались на основі демократії. У перші роки – коли створювались Верховний суд та інші державні інститути – ми визначили, де є баланс між безпекою та правами людини».
 • «Баланс між безпекою та правами людини є однією з головних основ Ізраїлю. Якщо не буде існувати цього балансу, то не буде існувати і демократичної держави».

 

Георгій Логвинський, народний депутат України, керівник групи з міжпарламентських зв’язків з Державою Ізраїль

Однією з найбільш важливих інвестицій Ізраїлю є люди.

 • «Головна інвестиція в Ізраїлі – це люди. Ізраїль інвестує у власних людей, які потім розбудовують державу та власні родини».

Україні слід взяти приклад з Ізраїлю щодо того, як  стати важливим геополітичним гравцем.

 • «Ми кожного дня на міжнародних аренах бачимо, як Ізраїль створює гру. Він не гравець, він не бере участь, але він створює цю гру».

Ізраїль є гарним прикладом для України у сфері розвитку інновацій.

 • «25 років тому IT-сектор держави Ізраїль був дуже низький, він тільки стартував. За доволі невеликий проміжок часу була розбудована ціла сфера бізнесу, яка наразі податками підтримує державу. Розбудова бізнесу, спільних проектів – це ключове рішення як для України, так і для Ізраїлю».

 

Еліав Бєлоцерковські, Надзвичайний і Повноважний Посол Ізраїлю в Україні

При створенні держави Ізраїль не існувало жодних ресурсів, окрім людських.

 • «Ми були везучими – не дивлячись на те, що держава створювалася у пустелі при доволі ворожому оточенні – ми були везучими, адже ми не мали жодних ресурсів, окрім людських ресурсів. Одразу ж після створення держави Ізраїль нам нічого не залишалося, окрім того, щоб інвестувати в людей. Загалом, концепт Ізраїлю полягає у розбудові людських ресурсів».
 • «Керівництво Ізраїлю повинно було створити умови для жителів країни, щоб вони не вдавалися до еміграції. Більше того, воно мало створити таку державу, яка б приваблювала євреїв з інших країн світу, щоб вони приїздили та розбудовували Ізраїль».

Україні слід більш ефективно застосовувати людський капітал.

 • «Україна має величезний людський капітал. З моменту здобуття своєї незалежності Україна в основному робила акцент на видобутку природних ресурсів, тоді як люди залишалися на другому плані. Я вірю, що після Революції Гідності саме людина буде поставлена в центр, і гроші будуть вкладатися в людей, а не у природні ресурси».

Демократія – єдиний шлях для існування Ізраїлю.

 • «У нас немає інших варіантів, окрім демократії. Ізраїль має дуже чітке розподілення влади між правовою системою, урядом та парламентом, що є однією з головних основ ізраїльської демократії. Також важливим є наявність активного політичного життя в Ізраїлі».

Ознайомтесь із головними тезами спікерів Сесії  №1

Головні тези спікерів Сесії №2 під назвою «Зміцнення нації: мова, освіта, інклюзія» 

Головні тези спікерів Сесії №3 «Публічна дипломатія Ізраїлю: протидія дезінформації та створення бренду держави за кордоном»

Головні тези спікерів Сесії №4 «Ізраїльський досвід взаємодії з діаспорою»

Головні тези спікерів Сесії №5 «Ізраїль: досвід підтримки інновацій»

Головні тези спікерів Сесії №6 «Оборона та інновації: досвід Ізраїлю»

Також до вашої уваги повний фотозвіт з конференції, а також відеозаписи усіх панелей заходу

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!