Аналітика
Партнери для війни, партнери для миру
24 квітня 2023, 15:39
автор: Альона Гетьманчук

Як змінювалося ставлення українців до Німеччини? В яких сферах Берлін міг би проявити більше лідерство?

На ці питання відповіла в своєму есе для німецького видання Aus Politik und Zeitgeschichte Альона Гетьманчук, директорка Центру “Нова Європа”.

“Мабуть, жодна країна світу не викликає в Україні одночасно стільки захоплення і розчарування, як Німеччина. Захоплення зазвичай має прихований характер, а розчарування – навпаки: якщо воно є, то його відлуння доноситься з берегів Дніпра до Шпрее впродовж лічених днів”, – зауважила Альона Гетьманчук.

Розпочала своє есе авторка з аналізу помилок, які Берлін припустився щодо України: “Переломним моментом для більшості українців став 2008 рік, коли канцлерка Німеччини Ангела Меркель заблокувала рішення надати Україні План дій щодо членства на саміті НАТО в Бухаресті. Після цього ще було схвалення Берліном газопроводу «Північний потік-2», чого багато хто в Україні не міг зрозуміти: чи справді реальна економічна вигода переважала ризики?”

Альона Гетьманчук окрему увагу присвятила ключовому підходу, яким керувалася Німеччина до 2022 року – “не провокувати” Путіна. За її словами, “24 лютого 2022 року стало зрозуміло: ніщо так не провокує Путіна, як політичне рішення не провокувати Путіна. Відмова надати Україні План дій щодо членства в НАТО в поєднанні з нечіткою обіцянкою майбутнього членства зробили Україну ще більш вразливою для майбутніх атак”.

“Відверта прихильність Берліна до «Північного потоку-2», незважаючи на анексію Росією Криму в 2014 році та розпалювання війни на сході України, зміцнила переконання Кремля, що гроші та дешевий газ мають більше значення, ніж цінності ЄС і міжнародне право”, – підкреслила Гетьманчук.

Другу частину есе авторка присвятила очікуванням українців від Німеччини: “Попри всі розчарування, а часом і фрустрацію, народ України й надалі вірить у рішучість і відповідальність Німеччини. Це стосується не лише післявоєнної відбудови, про яку часто згадує Берлін, а й того, як завершити війну перемогою України. Однією з можливих відповідей була б демонстрація явної переваги на полі бою – в тому числі з танками Leopard німецького виробництва”.

“Реконструкція, безумовно, є набагато зручнішим питанням, ніж військова допомога чи санкції проти Росії, і Німеччина заслуговує на подяку за це зобов’язання. Але завжди слід пам’ятати, що відбудова можлива лише після мирної угоди, а це неможливо без української перемоги. Перемога, у свою чергу, неможлива без швидких і масштабних поставок зброї із Заходу”, – наголосила Альона Гетьманчук.

Інші очікування України, де Берлін може проявити більшу далекоглядність:

Українці очікувають від Німеччини більш рішучої позиції щодо майбутнього членства України в ЄС. Вступ України до ЄС має велике геополітичне та безпекове значення.

В Україні є сподівання, що зміниться і підхід Німеччини до членства України в НАТО. Добре, що канцлер Шольц зрозумів, що не прагнення України до НАТО стало причиною війни. Але було б ще краще, якби він визнав, що Росія – чи то з Путіним на чолі, чи то з його наступником – постійно відчуватиме спокусу атакувати Україну, якщо для України не буде гарантій безпеки, еквівалентних статті 5 Північноатлантичного договору.

Україна також очікує на підтримку Німеччини в притягненні Росії до відповідальності – як шляхом створення спеціального трибуналу, так і шляхом арешту активів російських олігархів і російського центрального банку, які призначені для відновлення України.

Із повним текстом есе Альони Гетьманчук можна ознайомитися за посиланням тут.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!