Події
Ключові меседжі спікерів під час відкриття Форуму Україна-Японія
8 березня 2023, 14:44

Пропонуємо вашій увазі ключові меседжі спікерів під час відкриття Третього Форуму Україна-Японія «Відповідальне партнерство. Україна та Японія в контексті війни Росії». 

Альона Гетьманчук, Директорка Центру “Нова Європа”:

Війна Росії – це про відповідальність, адже йдеться про екзистенційну загрозу міжнародного порядку, заснованого на правилах, про виклик демократії, яка поєднує Україну та Японію. І це про відповідь, яка не може бути нейтральною. Ти або підтримуєш агресора, який вбиває, або підтримуєш жертву агресії.

У Японії чудово розуміють, що ця війна – це не війна про Україну чи Європу. Розуміють її глобальні наслідки, зокрема і в регіоні Східної Азії.  Розуміють, що вся допомога, яка надається Україні –  це є інвестицією не лише в безпеку Європу, але й інвестицієюінвестицією в безпеку Японії. 

У Японії вірять в перемогу України.  Більше, ніж в деяких європейських столицях. Вірять напряму – через  відповідні заяви. Вірять опосередковано – через неприхований ентузіазм щодо участі у відбудові України.  Єдина країна демократичного світу, де доводилось чути самокритичне: Японія могла б робити ще більше, ми недостатньо робимо. 

Японія – це найбільш природній політичний союзник України в Азії, тому відносини до цього регіону мають будуватись, спираючись на цей факт. Але так само ми віримо, що Японія може стати одним з ключових політичних союзників України в G7. І віримо, що саме за головування Японії в G7  перемога Україна стане реальністю

Мацуда Кунінорі, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні:

Є різниця між Україною та Японією. У випадку з Японією ми зазнали поразки, тому реформуємо нашу країну. Ви збираєтеся виграти цю війну, тож завдяки цій перемозі вам потрібно реформувати свою країну. І ми готові продовжувати співпрацю з Україною, щоб допомогти з реформами, реконструкцією, відновленням та багато іншого

Україні потрібен новий горизонт, і це Азія. Ми підтримуємо європейське майбутнє України, але світ значно більший, ніж просто Європа. Україні потрібні ці можливості в межах Азії. Азія може зіграти важливу роль для майбутнього України.

Те, що зараз відбувається з Україною, з часом може статися зі Східною Азією. Тому не може бути жодного нейтралітету не лише для Японії, але й для будь-якої іншої країни, розташованої у Східній Азії чи будь-де в світі. Також не може бути жодного бізнесу з Росією.

Японія, спираючись на досвід після Другої світової війни, розуміє, що ключ до успіху завжди в реформах. Після жахливої поразки, ми розпочали найбільші реформи за 2000 років історії:

По-перше, ми розв’язали проблему японської олігархії, яка практично керувала національною економікою. Зокрема, ми ліквідували великі компанії та створили рівні умови для бізнесу, щоб невеликі гравці могли вільно виходити на бізнес-арену.

По-друге, ми створили спеціальну фінансову схему для того, аби ті, хто повертається з-за кордону, могли відкрити власну справу у Японії. Завдяки цьому майже 90% японської економіки підтримувалося завдяки малим та середнім компаніям. 

По-третє, ми виділили 2-3 важливі галузі для експорту, щоб залучити іноземну валюту в країну та мати змогу віддати борг. У випадку Японії ми вибрали, наприклад, текстильну промисловість, тому що Японія була відома цією галуззю ще до війни. Пізніше ми почали розвивати й інші галузі. 

Сергій Корсунський, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Японії:

Позиція Японії, яку ми спостерігаємо сьогодні, – це безпрецедентна підтримка, що ґрунтується не тільки на позиції уряду, але і народу Японії. Опитування громадської думки протягом цього року показують, що більше 80% японців підтримують позицію власного уряду щодо України. Також мене надзвичайно вразила одна цифра – 68% японців відповіли позитивно на питання, чи потрібно використовувати санкції проти Росії навіть, якщо вони призведуть до підвищення цін, що буде стосуватися їхніх власних доходів та їхнього життя.
Тільки дві країни знають, що таке ядерна катастрофа. Японія пережила її, а Україні постійно нею позагрожують. Для Японії та для України дуже важливо перевести цю тему у формат, у якому ми можемо убезпечити майбутнє нашої країни та майбутнє всього цивілізованого людства від ядерної катастрофи.

Після звільнення наших територійї ми сподіваємось, що Японія очолить процес по формуванню Фонду реконструкції України. Після цього японські компанії прийдуть з мостами, дорогами та хайвеями в Україну. Я мрію про систему Синкансенів, коли ви за дві години можете доїхати в Крим і повернутись назад. Досвід Японії у плануванні міст є дуже важливим. Це змінить економіку України. 

Хочу закликати всіх європейців по народженню, географії та по ментальності полюбити Азію. 40% торговельних шляхів ЄС проходять через Азію, і це сотні мільярдів доларів. Тому Україна має бути представлена в Азії. 

Ми є співтворцем майбутнього світопорядку. Ми маємо розв’язувати питання членства в ЄС та НАТО, але далі ми маємо будувати свою позицію стосовно таких азійських “монстрів”. Японія це наше вікно в Азію, ми маємо виходити на політичні та економічні відносини з країнами регіону.

Ігор Жовква, Заступник Керівника Офісу Президента України:

Я б хотів звернути увагу на підсумковий документ останнього саміту G7 від 24 лютого (за головування Японії):

  • Зброя. Вперше були прописані конкретні види зброї, якими члени Групи семи будуть підтримувати Україну (системи ППО, танки, артилерія, боєприпаси). В попередніх заявах G7 такої деталізації не було.
  • Мир. Вперше зафіксована підтримка усіма сімома країнами Фформули миру Ппрезидента Зеленського. В попередніх заявах таких формулювань не було, йшлося лише про справдедливий мир (just peace).
  • Санкції. Буквально за дві години до початку цього Форуму в Японії було оприлюднено 18 черговий пакет санкцій. До цього відповідні пакети ухвалили колеги з США, Великої Британії та ЄС. Японія завжди попереду серед країн G7 в оприлюдненні санкційних пакетів. Санкції – це один з інструментів нашої зброї і одна з цеглинок нашої перемоги.

Українські ініціативи, які підтримала Японія:

  1. Ініціатива “Grain from Ukraine”, для реалізації якої зібрано вже понад 200 млн дол. Японія одразу підключилась до цієї ініціативи та виділила 14 млн дол, щоб українське зерно з українських портів надходило до найбідніших країн Африки і Азії. Це гарний приклад того, що Україна дивиться не лише на Європу, але і на Азію та Африку.
  2. Кримська платформа (у форматах саміту лідерів, саміту спікерів парламентів тощо). Цей формат вийшов вже на всі 5 частин світу – у ньому беруть участь представники азійських, африканских, латиноамериканских, європейських країн. Ця платформа буде використовуватись не лише в питанні деокупації Криму. Інші країни матимуть змогу використовувати цей інструмент, щоб питання окупації частини їх територій також було на порядку денному (як от Північні території Японії). 

У 2011 році було встановлено глобальне партнерство України та Японії. Це партнерство у часи війни набуває нових фарб та нових швидкостей. Україна живе сьогодні набагато швидше, ніж більша частина світу, і ми хочемо, щоб інші країни жили хоча б на половину з такою швидкістю як Україна. Впевнений, що Японія живе майже на одній швидкості із нами.

Досвід того, як Японія відбудовувалась після війни і стала провідною країною в кількох вимірах (економічному,, технологічному, інтелектуальному) – це той приклад, який заслуговує на увагу, і це ті плюси, які точно Україна буде для себе брати.

Третій Форум Україна-Японія відбувся 28 лютого 2023 року. Під час заходу аналітики та науковці з Японії та України обговорили питання, пов’язані з безпековим середовищем, у якому функціонують обидві країни, а також двосторонні відносини в контексті війни Росії в Україні.

Також під час Форуму було презентовано дискусійну записку “Відповідальне партнерство. Як війна Росії може змінити відносини між Україною та Японією”, підготовлену за результатами адвокаційного візиту експертів Центру «Нова Європа» до Японії.

Відеозапис Форуму доступний українською та англійською.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!