Ми у медіа
Як Україні вдалося переконати скептиків в ЄС надати нам статус кандидата?
29 червня 2022, 17:24
автор: Альона Гетьманчук

Як Україні вдалося переконати скептиків в ЄС надати нам статус кандидата? Директорка Центру “Нова Європа” Альона Гетьманчук розповіла у коментарі для ТСН.

 
За її словами, тут спрацювали кілька моментів.
По-перше, це правильна комунікація в останній місяць з боку України, що ми не будемо наступного дня після кандидатства вимагати членства, а готові до неформальних кроків назустріч для кандидатства, а саме: ухвалення Стамбульської конвенції і формальних передумов у сфері реформ для відкриття переговорів.
“А з іншого боку – публічне неприйняття статусу потенційного кандидата, який розглядали як оптимальне рішення на червень в окремих столицях ЄС. Це допомогло знайти формулу з постумовами і зняти застереження тих країн (Нідерландів, Данії та Німеччини), які вважали, що Україна не готова до кандидатства в плані реформ, і виступали за певний підготовчий етап до цього кроку. Знайдене рішення з реформами для наступного кроку дозволило Україні отримати статус, а країнам-скептикам зберегти обличчя”, – розповідає Альона Гетьманчук.
 По-друге, це особиста позиція окремих європейських лідерів.
Передусім, за словами Гетьманчук, президента Франції Макрона, на позицію якого найбільше рівнявся канцлер Німеччини Шольц. А вже на Шольца, своєю чергою, ще низка європейських лідерів. Тому в цьому сенсі відбувся правильний доміно-ефект. Ніхто не хотів бути країною, яка заблокує кандидатство для України, але дехто сподівався, що інші вагомі країни-члени заблокують, а вони просто приєднаються.
 По-третє, це рекордно високий рівень підтримки України, солідарності з нею та симпатії до неї в європейських країнах.
“Статус кандидата теж мав публічну підтримку в ключових країнах, що підтвердило соцопитування на замовлення Центру “Нова Європа” щодо неповторення шляху Туреччини, то тут важливо врахувати уроки як Туреччини, так і балканських країн, і розуміючи, що членство не відбудеться в найближчій перспективі, доцільно було б розбити процес приєднання на етапи – спочатку приєднання до спільного ринку, чотирьох свобод і потім вже членство. Це дасть можливість постійно рухатись вперед”, – зазначила Альона Гетьманчук.

 Більше тут.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!