11-12 липня 2023 року у Вільнюсі, Литва, відбувся NATO Public Forum. Ця подія є невід’ємною частиною щорічного Саміту НАТО.
Цього року Центр «Нова Європа» став ексклюзивним інституційним партнером з України, а директорка Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук отримала персональне запрошення відвідати захід у Вільнюсі. В рамках інформаційної підтримки події наш аналітичний центр вів пряму онлайн та текстову трансляції на своїх сторінках у соціальних мережах.
Понад 30 спікерів з числа глав держав, урядовців, дослідників/иць, аналітиків/инь, науковців/иць брали участь у різноманітних панельних дискусіях, спеціальних бесідах. Більшість з них висловились на підтримку України тією чи іншою мірою.
Найцікавіші твердження від урядовців, що стосуються України, можна знайти українською на сторінці Центр “Нова Європа” / New Europe Center у фейсбуці та англійською на @NEC_Ukraine твіттер акаунті. Нижче подаємо деякі з них:
- «Законне місце України – в НАТО. Ми повинні поглиблювати політичну та практичну співпрацю з Україною, визначивши чітку перевагу членства України в НАТО. Я впевнений, що ми приймемо рішучі та спільні рішення щодо України для посилення нашої підтримки. Якщо президент Путін переможе в Україні, це буде небезпечним повідомленням не лише для України, а й для нас. Підтримувати Україну в інтересах нашої безпеки. Я впевнений, що це буде позитивним і сильним сигналом для України та її шляху до членства», – зазначив у своєму зверненні Єнс Столтенберг, Генеральний секретар НАТО.
- «Українці багато чому вчаться в нас: управлінню військами, доктринам НАТО, використанню сучасного обладнання, і вони відходять від радянської епохи. Але ми також вчимося у них. І не лише ми і наші військові, а й наш приватний сектор», – додав Мірча Джоане, заступник Генерального секретаря НАТО.
- «Безпека і стабільність в Європі не можуть бути забезпечені, якщо не буде чітко визначено майбутнє України. Чіткий шлях до членства в НАТО – це те, що по праву належить Україні, і лише 5 Стаття може забезпечити реальні гарантії безпеки», – сказав Президент Литви Гітанас Науседа.
- «Українці воюють за нас, щоб американцям, канадцям, латвійцям та естонцям не довелося цього робити», – додала Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас.
Форум також відвідала директора Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук. Адвокаційна робота продовжувалась практично кожної хвилини. «Вчора до пізньої ночі мали тут у Вільнюсі дуже багато консультацій і дискусій з американськими та європейськими дипломатами і експертами. Працюємо над тим, щоб інавгураційне засідання Ради Україна-НАТО було максимально результативним і конкретизувало деякі речі з вчорашнього підсумкового комюніке. Вже після нього матимемо повну картинку Вільнюського саміту, рішень щодо України та більше розуміння, як побудувати нашу роботу до Вашингтонського саміту», – поділилась Альона Гетьманчук про підсумки першого дня і початок роботи другого.
Більше про результати саміту НАТО у Вільнюсі – у аналізі директорки Центру «Нова Європа» для «Європейської правди» «Програма-мінімум у Вільнюсі: що отримала Україна від саміту НАТО і що має робити далі».
Нагадаємо, що напередодні Вільнюського саміту НАТО Центр “Нова Європа” провів активну адвокаційну кампанію, що була спрямована на якнайшвидше запрошення України до Альянсу.
В рамках цієї кампанії Центр “Нова Європа” підготував такі дослідницькі матеріали:
- аналіз соціологічного опитування “Громадська думка в Німеччині, Франції, Італії, Нідерландах і США: Як ці країни підтримують Україну та її прагнення стати членом НАТО?“
- аналітичне мемо “Чому Україну варто запросити до НАТО?“
- статтю у The New York Times “Запрошення в НАТО зміцнить або зламає Україну”
- аналітичну статтю у виданні Politico EU “Чому Україну варто запросити до НАТО”
- дослідження у SCEEUS “Більше не мезальянс: наскільки НАТО та Україна готові один до одного?”
- аналітичний коментар в ECFR “Погляд ззовні: Чому НАТО має запросити Україну до членства на саміті у Вільнюсі”
- аналітичну статтю в Ukraine verstehen “Україна: запрошення до членства в НАТО та стан реформ”
- аналітичну статтю у Le Rubicon “Україна і НАТО: як виправити “Бухарестську помилку” на Вільнюському саміті”
- інфографіку “Україна переходить на стандарти НАТО, незважаючи на велику війну”
- інфографіку “Процес вступу до НАТО”
Центр «Нова Європа» дякує організаторам за чудову можливість стати інституційним партнером!
Організатори NATO Public Forum – НАТО (NATO), Центр східноєвропейських досліджень (Eastern Europe Studies Centre), Німецький фонд Маршалла США (the German Marshall Fund of the United States), Мюнхенська безпекова конференція (the Munich Security Conference) та Атлантична рада (the Atlantic Council).