Події
Допомога від ЄС та США: що думають українці?
24 жовтня 2018, 15:03

Українці в цілому переконані в необхідності допомоги зі сторони ЄС і США. Досить незначна кількість громадян виступають проти допомоги західних урядів. Такими є основні результати соціологічного дослідження щодо кроків, які, на думку українців, могли би здійснити Євросоюз та США на підтримку України, яке було представлене Центром «Нова Європа» 24 жовтня.

Спікерами на презентації були Хюґ Мінґареллі, Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні; Сергій Солодкий, Перший заступник директора Центру «Нова Європа»; Ольга Стефанішина, Генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції; Сергій Лещенко, Заступник керівника Головного департаменту з питань зовнішньої політики та європейської інтеграції, Адміністрація Президента України; Руслан Кермач, Політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

На початку заходу Сергій Солодкий презентував ключові висновки соціологічного дослідження.

«Більшість українців вважають необхідними проєвропейські реформи, навіть якщо ЄС не надаватиме Україні перспективу членства», – зауважив Перший заступник директора ЦНЄ.

Руслан Кермач звернув увагу на те, що абсолютна більшість українців впевнені в наявності зовнішнього впливу на Україну:

«80% українців вважають, що закордонний вплив на Україну існує. В умовах глобалізації заперечувати такий вплив важко. США та ЄС вважаються українцями лідерами у питанні впливу на Україну. Також вагомий вплив на Україну, на думку українців, здійснюють Міжнародний валютний фонд та Росія».

«Найбільш позитивно українці оцінюють зовнішній вплив на Україну з боку Євросоюзу (26,4%), найбільш негативно – влив з боку Росії (66%)», – додав аналітик Фонду «Демократичні ініціативи».

У свою чергу, Хюґ Мінґареллі наголосив, що Євросоюз не намагається вчиняти впливу на Україну, а прагне саме допомогти нашій державі модернізувати економіку та суспільство:

«ЄС не намагається здійснювати якогось впливу на Україну. Український народ та українське керівництво протягом останніх 15 років чітко говорять, що хочуть наблизитися до Європейського Союзу. Український народ заплатив надзвичайно високу ціну, щоб здобути Угодою про асоціацію. Ця Угода має чіткі цілі поглиблювати політичну асоціацію України з ЄС та сприяти поступовій інтеграції української економіки до єдиного ринку ЄС. Це те, що робить ЄС у цій країні. Ми не намагаємося здійснювати якийсь вплив, ми просто співпрацюємо з українцями, щоб допомогти їм модернізувати українське суспільство та економіку відповідно до цієї Угоди про асоціацію. Здійснення впливу складає враження, що ми намагаємося не дуже відкрито впливати на вибір українського народу».

«Ми готові поділитися своїм досвідом, як створити відкрите та демократичне суспільство, засноване на ринковій економіці, але саме український народ та українське керівництво мають вирішити, що вони хочуть робити у своїй країні», – сказав Голова Представництва Європейського Союзу в Україні.

«Мені не подобається фраза “іноземна допомога”, я вважаю за краще говорити про програми співпраці. Немає необхідності допомагати українцям, вони не є жебраками. ЄС мобілізував (для України – ЦНЄ) за останні чотири роки від 12 до 13 мільярдів євро, 10 мільярдів євро (з цієї суми грошей – ЦНЄ) надійшли у формі позик, а позики – це не допомога», – додав Хюґ Мінґареллі.

А Ольга Стефанішина звернула увагу на те, що Україна вже здійснила низку важливих реформ для зближення з Євросоюзом:

«Це соціологічне дослідження відображає суспільну думку, але є верхівкою айсбергу. Тому що, коли ми говоримо про допомогу США та ЄС на шляху євроінтеграції України, ми дуже часто забуваємо про те, скільки вже було зроблено, зокрема, в контексті виконання Угоди про асоціацію. У ЗМІ ми не почуємо про те, що ми схвалили енергетичну, екологічну, транспортну стратегії, які повністю базуються на підходах Європейського Союзу. Про ці речі ми не дуже часто чуємо в новинах, тому що вони є достатньо нудні та бюрократичні».

За словами Сергія Лещенка, усередині України слід проводити більш ґрунтовну комунікативну роботу щодо того, чим є насправді міжнародна допомога для нашої країни:

«Зростання цін на газ сприймається українцями як така, що нав’язана Міжнародним валютним фондом та США. Потрібна комунікація, щоб люди усвідомили, що ця фінансова допомога саме необхідна, а не нав’язана»

«Фінансова допомога Євросоюзу та США не зможе покрити всі потреби України, але вона є позитивним індикатором для таких міжнародних акторів, як МВФ», – зазначив Лещенко.

Читайте повну версію соціологічного дослідження тут

З інфографікою по дослідженню можна ознайомитись тут

Відповіді на запитання Центру «Нова Європа» отримані в рамках опитування, здійсненого Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Київським міжнародним інститутом соціології з 16 по 28 серпня 2018 року. Опитано 2041 респондент (похибка – 2,3%).

Усі фото з презентації дивіться за посиланням

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!