10 грудня Центр «Нова Європа» організував презентацію результатів соціологічного опитування «Зовнішня політика і безпека. Настрої українського суспільства». У події взяли участь представники дипломатичного, експертного і медійного середовища.
Кілька ключових знахідок з опитування:
- 70,3% українців підтримують ідею поступового вступу України до Альянсу, коли НАТО запросить Україну в міжнародно визнаних кордонах (при цьому Стаття 5 Вашингтонського договору застосовуватиметься до всієї держави, окрім тимчасового окупованих територій).
- Найкраща гарантія безпеки – ядерна зброя і НАТО. Опитані українці приблизно в рівній мірі вважають найкращими гарантіями безпеки України – розробку державою ядерної зброї (31,3%) і поступовий вступ до НАТО (29,3%).
- Жодних поступок агресору у можливих переговорах: 74,5% не розглядають скорочення армії України, 70,9% вважають неприпустимим надання російській мові державного статусу, 53,2% українців не допускають тимчасову відмову від відвоювання окупованих територій, 50,7% не відмовляться від вступу до ЄС, для 48,7% неприпустима відмова від вступу до НАТО.
- Найбільше українці довіряють очільниці Європейської Комісії Урсулі фон дер Ляєн (65%), президенту Польщі Анджею Дуді (64,6%), прем’єр-міністру Канади Джастіну Трюдо (59,9%).
- Другий рік поспіль зростає довіра до президента Франції Еммануеля Макрона – 58,4% (було 54,5%).
- Найбільше українці не довіряють очільнику Росії Владіміру Путіну (95,9%), 91,4% – самопроголошеному президенту Білорусі Олександру Лукашенку та 84,6% – голові КНР Сі Цзіньпіню.
Детальні результати опитування доступні на сайті Центру «Нова Європа».
Ключові знахідки опитування набули широкого розголосу як в Україні, так і за кордоном. А відтак майже сотня українських та іноземних масмедіа передрукували їх на своїх сторінках, націкавіші з яких у першій та другій підбірці.
У межах опитування було охоплено широкий спектр зовнішньополітичних та безпекових питань: зокрема, гарантії безпеки для України, формати вступу до НАТО, вступ до ЄС, передумови для початку потенційних переговорів щодо завершення війни, рівень довіри до закордонних інституцій та лідерів тощо.
З вітальним словом до учасників звернулась Альона Гетьманчук, Директорка Центру «Нова Європа». Коментуючи результати опитування, вона зазначила:
«Українці демонструють, що можна бути одночасно вдячними міжнародним партнерам та розчарованими ними. За рік фіксуємо зниження рівня довіри до всіх ключових закордонних лідерів за винятком Еммануеля Макрона та Дональда Трампа».
«На наших очах відбувається переосмислення ідеї поступового вступу України до НАТО – з запрошенням для всієї України в міжнародно визнаних кордонах і застосуванням Статті 5 для усієї України окрім тимчасово окупованих територій. Понад 70% підтримки такої моделі – це “зелене світло” від українського суспільства на її реалізацію», – наголосила Альона Гетьманчук.
До гостей звернувся Ігор Жовква, Заступник керівника Офісу Президента України, Дипломатичний радник Президента України. Він, зокрема, підкреслив:
«У сьогоднішньому опитуванні висвітлені найбільш актуальні питання. І дійсно важливо, що позиції влади і громадян збігаються. Це саме та єдність, яка допоможе нам перемогти».
«Дуже приємно, що на розсуд громадян був винесений План перемоги. Цей план має полегшити наближення перемоги, як нам, так і нашими партнерам. План перемоги залишається актуальним для Президента. Першим пунктом цього документа залишається отримання запрошення України до НАТО. Це дійсно на сьогодні найкраща, найоптимальніша гарантія безпеки. Тому розмови з нашими партнерами про отримання вже на нинішньому етапі запрошення до Альянсу триватимуть й надалі абсолютно зі всіма партнерами, зі всіма 32 членами Альянсу», – зазначив Заступник керівника Офісу Президента України.
Ігор Жовква також звернув увагу, що позаяк питання членства України в НАТО залишається поки що не досяжним, то «на сьогодні нам потрібні відповідні гарантії нашої безпеки до того, як ми вступимо до НАТО».
Розгорнуті месиджі Ігоря Жовкви тут.
В обговоренні результатів взяла участь Катаріна Матернова, Посол Європейського Союзу в Україні.
«Я хотіла би назвати три причини, через які ЄС та Урсула фон дер Ляєн перебувають на вершині рейтингу суспільної довіри у вашому опитуванні. Перша – вони представляють надію. Ще під час Євромайдану майоріли європейські прапори… Надія – це саме те, що в темні часи дає перспективу та світло в кінці тунелю.
Друга – ми мов громіздкий танкер, який рухається не дуже швидко, але завжди впевнено виконує свою роботу. У лютому 2022 року нам вдалося мобілізуватися як у плані надання допомоги, так і в питанні зміни порядку денного щодо розширення ЄС. Упевнена, що це стало можливим як завдяки інституціям, так лідерам країн-членів Європейського Союзу.
Третя причина – це внесок самих українців упродовж останніх десяти років: робота реформаторів, зусилля громадянського суспільства, законотворчі досягнення, зрештою героїзм і стійкість українців… Тож, ЄС реагував у відповідь на те, що бачив і переживав», – звернулася до учасників Катаріна Матернова.
Розгорнуті месиджі Катаріна Матернової тут.
Гаель Весьєр, Надзвичайний і Повноважний Посол Французької Республіки в Україні, зазначив: «Я цілком підтримую думку, що Україні було б безпечніше вступити до НАТО, а війна була б не такою тривалою, і безпека континентальної Європи була б міцнішою, коли б Україна вступила до НАТО. Та зрештою це має бути одноголосне рішення країн-членів НАТО».
«Коли прийде час і Україна попросить нас, то ми могли б повною мірою взяти участь у процесі, який вестиме до справедливого, тривалого та сталого миру. Але важливо те, що ініціатором має бути Україна. Україна – жертва. Україні вирішувати, коли вона може говорити і на якій основі, і ми тут, щоб підтримати її», – наголосив Гаель Весьєр.
Розгорнуті месиджі Гаеля Весьєра тут.
Олена Галушка, Членкиня Правління Міжнародного фонду «Відродження», співзасновниця Міжнародного центру перемоги України (ICUV), коментучи результати опитування зазначила:
“Показник у 63% від опитаних, які вважають, що Україні потрібен тиск ЄС і США, аби подолати корупцію, хоча і знижується з кожним роком, але все одно має досить високий рівень. Хоча необхідно чітко розрізняти, хто є рушієм змін у суспільстві. Адже часто наші партнери вважають, що боротьба з корупцією, реформи в сфері верховенства права, нав’язані Україні ззовні, а ми їх тут виконуємо, тому що так просить ЄС, так просить МВФ чи інші партнери. Це не так, бо у 2013 році українці чітко прокомунікували свою суб’єктність в цьому процесі, вийшовши на Майдан за правосуддя, справедливість під прапорами Європейського Союзу. Тобто євроінтеграція для українців – це не є самоціль, це є інструмент досягнення усіх необхідних реформ в Україні”.
Розгорнуті месиджі Олени Галушки тут.
Фредрік Весслау, Почесний співробітник Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень (SCEEUS), Старший радник, Rasmussen Global, у своєму виступі наголосив:
“Що дійсно вразило мене цьому опитуванні – суміш оптимізму та песимізму. Та я б сказав, що це суміш реалізму та надії. Це досить вражаюче, як, здебільшого, українці мають дуже тверде розуміння ситуації під рукою і дуже гарну інтуїцію про те, що можна зробити і що не можна зробити, і що також потрібно”.
Розгорнуті месиджі Фредріка Весслау тут.
Фотозвіт події тут.
Запис українською тут.
Запис англійською тут.
Нагадаємо, це третє поспіль опитування, ініційоване ЦНЄ. Результати першого опитування можна знайти тут, другого – тут.
Презентація результатів опитування організована у рамках проєкту за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Опитування здійснене дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення Центр «Нова Європа».