Аналітика
Якими є плани третіх сил щодо Сходу Європи?
17 лютого 2019, 16:54
автор: Центр "Нова Європа"

Центр “Нова Європа” переклав вступну частину публікації «Third Powers in Europe’s East», виданої Інститутом безпекових досліджень Європейського Союзу.

Важливість та актуальність роботи пояснюється тим, що ще після завершення Холодної війни світ трансформувався з біполярного на такий, в якому вирішальний вплив мають декілька потужних в економічному та політичному плані держав. Незважаючи на це, багато людей досі вважають, що Україна, як і решта країн Східного партнерства, знаходиться або ж у зоні впливу Заходу (тут можна говорити про ЄС та США), або ж – у російській. Ця робота мала на меті довести хибність такої думки.

Для тих, кого цікавить вплив Ірану, Туреччини, країн арабського світу, Ізраїлю та Китаю на Україну та держави Східного партнерства взагалі, наводимо основні тези дослідження:

  • Китай через своє стрімке економічне зростання та збільшення політичного впливу має можливість конкурувати з Євросоюзом та РФ за вплив у Східній Європі. Пекін може посилити регіональні держави, оскільки розвиток економічних зв’язків із Китаєм дозволить захиститися від надмірного впливу сильних сусідів, але також може підірвати їхню взаємодію з ЄС, якщо надаватиме позики і гранти, вільні від політичних умов та критеріїв.
  • З огляду на історичні зв’язки центр тяжіння зовнішньої політики Ірану з-поміж держав Східного партнерства лежить у Південному Кавказі.
  • Спостерігається певне зближення між державами Перської затоки та деякими країнами Східного партнерства, що було частково зумовлено бажанням стримати регіональні амбіції Ірану.
  • Співпрацю Ізраїлю та держав нашого регіону можна пояснити намаганнями Єрусалиму прориватися на нові ринки, розширити міжнародну підтримку та стримати регіональні амбіції Ірану.
  • Ну і на сам кінець Україна партнерство з «третіми силами» активізувала після 2014 року. Відчутного прогресу досягли у торгівлі та економіці, особливо у військово-технічній та сільськогосподарській сферах. У 2016 році обсяг експорту України до перелічених вище держав більш ніж удвічі переважав обсяг експорту до Росії.

З перекладом вступної частини публікації «Thirds Powers in Europe’s East», виданої Інститутом безпекових досліджень Європейського Союзу, який здійснив ЦНЄ, можна ознайомитися тут.

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!