Проєкти
Україна в НАТО
13 червня 2023, 16:05

Напередодні Вільнюського саміту НАТО (11-12 липня 2023 року) Центр “Нова Європа” розпочав активну адвокаційну кампанію, що спрямована на якнайшвидше запрошення України до Альянсу.

В рамках цієї кампанії Центр “Нова Європа” підготував дослідницькі матеріали:

Аналіз соціологічного опитування

Центр «Нова Європа» 18 травня 2023 року представив опитування громадян пʼяти країн – Франції, Німеччини, Італії, Нідерландів і США. Воно було здійснене на замовлення нашого аналітичного центру компанією Kantar 27 квітня – 2 травня.

Ключові висновки:

  • Підтримка України. Більшість опитаних громадян в п’ятьох країнах (із тих, хто визначився) вважають, що Україну необхідно підтримувати доти, поки вона не поверне всі втрачені території (включно з Кримом). Зокрема, у Франції таких 64%, у Нідерландах 58%, у США 52%, у Німеччині 52%, Італії 50%.
  • Відновлення миру. Найбільш ефективна передумова забезпечення тривалого миру, на думку опитаних іноземців в пʼяти країнах, – зміна режиму в Росії (ця опція лідирує в усіх досліджуваних країнах, хоча у різній мірі залежно від держави). Друга найбільш підтримувана опція в усіх країнах — поразка Росії на полі бою, після неї — членство України в НАТО.
  • Вступ до НАТО. В усіх п’яти країнах існує підтримка початку процесу вступу України до Альянсу. Рівень підтримки двох об’єднаних варіантів («запросити Україну стати членом НАТО, незважаючи на війну» та «запросити Україну стати членом НАТО, але з фактичним вступом після закінчення війни»), коливається в опитаних країнах ЄС від 50% до 56%, тоді як у США цій опцій віддають перевагу 70% респондентів (із тих, хто визначився).

Результати опитування і ключові інфографіки доступні за посиланням.

 

Аналітичне мемо

Центр «Нова Європа» 30 травня 2023 року оприлюднив серію інфографік, що пропонує аргументи, чому Україна має отримати запрошення до членства в НАТО якнайшвидше.

Країни-члени НАТО, починаючи з Бухарестського саміту 2008 року, дотримуються позиції, що одного дня Україна стане членом Альянсу. Однак на практиці НАТО продовжує втілювати політику «стратегічної невизначеності». Чи наважився б Путін атакувати Україну, якби вона була членом НАТО? Навряд чи. Альянс має виправити фатальну помилку Бухареста і запросити Україну до членства в НАТО, запустивши відповідний вступний процес.

Наші аргументи про те, чому Україну варто запросити до НАТО:

  1. Запрошення України до НАТО пришвидшить завершення війни.
  2. Не потрібно боятись ескалації – у ній найбільше не зацікавленийсам Путін. 
  3. В альянсі не існує жодних обмежень для запрошення нових країн навіть під час війни.
  4. Запрошення не означає негайного вступу.
  5. Україна досягла зовсім нового рівня взаємосумісності з Альянсом.
  6. Україна довела, що здатна стати опорою східного флангу НАТО.
  7. Суспільства в країнах НАТО прихильно ставляться до запрошення України до Альянсу.
  8. Членство України в НАТО об’єднує українців.
  9. Запрошення України до НАТО зміцнить моральний дух українців та деморалізуватиме росіян.
  10. Запрошення до членства – сигнал для інвесторів, що інвестувати в Україну безпечно.
  11. Майбутнє членство України в НАТО – сигнал для мільйонів українських біженців, що в Україну безпечно повертатись.
  12. Членство в ЄС підштовхує реформи, але не може гарантувати безпеку.

Із  повним текстом відповідного мемо можна ознайомитися тут.

Усі три блоки інфографік із відповідними аргументами так само можна знайти на нашому сайті:

Україна в НАТО – це …;

Чому Україну варто запросити до НАТО?;

Що означатиме НЕзапрошення України до НАТО?

 

Запрошення в НАТО зміцнить або зламає Україну

Директорка Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук у своїй колонці для The New York Times переконує та пояснює, чому зараз найкращий час запросити Україну до НАТО. І які наслідки матиме світ у разі незапрошення.

Подробиці – https://tinyurl.com/ymtx2ts3

 

Чому Україна має отримати запрошення до НАТО

Стаття Альони Гетьманчук, директорки Центру “Нова Європа” та Олени Галушки, засновниці ICUV-International Center for Ukrainian Victory, для видання Politico.

Ключові позиції:

  • Майбутній саміт НАТО у Вільнюсі має історичну місію — виправити стратегічні помилки Будапештського меморандуму 1994 року та саміту НАТО в Бухаресті 2008 року. Це шанс запровадити ефективні гарантії безпеки для України.
  • Насправді, Україна – це актив. Понад 15 місяців Збройні Сили країни відбивають вторгнення так званої другої за чисельністю армії у світі та захищають НАТО від «найзначнішої прямої загрози».
  • Багато хто побоюється, що запрошення України приєднатися до Альянсу на Вільнюському саміті означатиме, що солдати НАТО вже наступного ранку ввійдуть в Україну, щоб вступити у бій з російською армією. Але достатньо просто поглянути на офіційну процедуру вступу до НАТО, щоб зрозуміти, що це зовсім не так.
  • Стаття 5 стосується лише повноправних членів, а отриманню повноправного членства передує складна процедура, яка зайняла у Фінляндії цілий рік, а Швеція все ще перебуває в процесі. Отже, до того моменту, як Україна фактично стане членом НАТО, у неї буде ще достатньо можливостей відновити контроль над своєю територією.
  • Згідно з дослідженням, який ми провели Центром «Нова Європа», що відстежує впровадження Україною принципів і стандартів НАТО, у 2021 році країна вже запровадила більше стандартів, ніж деякі нинішні члени НАТО.
  • Надання Україні запрошення до НАТО та початок переговорного процесу дасть величезний поштовх реформам в обороні та безпеці.
  • Це час історичних викликів, які вимагають історичного лідерства, і Захід не повинен боятися — українці не бояться.

Оригінал публікації – https://www.politico.eu/article/why-ukraine-should-get-an-invitation-to-nato/

 

Більше не мезальянс: наскільки НАТО та Україна готові одне до одного?

Опоненти членства України в НАТО часто апелюють до того, що наша країна поки технічно не готова до такого кроку.

Напередодні Вільнюського саміту НАТО Маріанна Фахурдінова, аналітикиня Центр “Нова Європа”, підготувала дослідження про те, наскільки Україна та НАТО готові до суттєвого апгрейду двосторонніх відносин.

Дослідження показало, що Україна робить кращий прогрес в імплементації реформ та запровадженні натівських стандартів та практик, ніж про неї часто думають:

  • Україна запровадила 282 стандарти НАТО у національне законодавство – 25% від існуючих стандартів НАТО;
  • Масові поставки західного озброєння в Україну призводять до більш людиноцентричного підходу в українській армії, змінюють тактику ведення бою та філософію експлуатації зброї;
  • З початку повномасштабного вторгнення 10 000 українських військовослужбовців пройшли підготовку в рамках операції INTERFLEX під проводом Великої Британії (станом на лютий 2023 року), понад 16 000 – в рамках EU MAM (станом на квітень 2023 року), 11 000 – у США в рамках загальновійськових маневрів та штабних навчань (станом на червень 2023 року);
  • Попри велику війну Україна продовжує імплементувати реформи оборонних закупівель та демократичного нагляду за збройними силами.

Аргумент про технічну неготовність України почасти використовується, щоб завуалювати головну геополітичну причину – страх перед Росією. У третьому розділі дослідження аналітикиня розвінчує деякі ключові застереження скептиків щодо запрошення України до членства, як от:

  • Такий крок ще більше спровокує Росію;
  • Країна у стані війни не може приєднатись до Альянсу;
  • Суспільства у країнах-членах НАТО не підтримують вступ України;
  • України варто сконцентруватись на інтеграції до ЄС, який теж містить безпековий компонент;
  • Запрошення України до членства сприятиме нестабільності та розв’яже третю світову війну.

Аналіз доступний англійською мовою на сайті шведського аналітичного центру SCEEUS (Utrikespolitiska Institutet): bit.ly/3D3LobJ

 

Погляд ззовні: чому НАТО має запросити Україну до Альянсу на Вільнюському саміті

Леонід Літра, старший аналітик, у своїй статті для European Council on Foreign Relations (ECFR) детально пояснив, чому НАТО має запросити Україну до альянсу на саміті НАТО у Вільнюсі.

Стаття доступна англійською – https://bit.ly/46JOfEG

 

Україна: запрошення до членства в НАТО та стан реформ

Запрошення Україні до НАТО не відкладати на «після війни», а робити на саміті у Вільнюсі. Маріанна Фахурдінова аналізує стан реформ, необхідних для вступу до Альянсу на платформі Ukraine verstehen аналітичного центру LibMod (Zentrum Liberale Moderne).

Матеріал німецькою мовою – https://tinyurl.com/bdyyw427


Україна і НАТО: як виправити “Бухарестську помилку” на Вільнюському саміті

Альона Гетьманчук  у статті для французького впливового видання Le Rubicon пояснює важливість запрошення України до НАТО. А саме, чому необхідно уникнути стратегічної невизначеності, ризики, що виникнуть через незапрошення Києва до Альянсу та підтримку Франції у євроатлантичній інтеграції України.

Директорка Центру “Нова Європа” у своєму аналізі закликає Францію проявити ще більше лідерство у питанні надання Україні запрошення до членства в НАТО.

Більше подробиць на сторінках видання – https://bit.ly/3NXHtDF

 

Україна переходить на стандарти НАТО, незважаючи на велику війну

Посилення взаємосумісності з НАТО у 2022-2023 роках

  • 282 стандарти НАТО імплементовано в українське законодавство (станом на 1 червня 2023 року);
  • 25% від загальної кількості існуючих стандартів НАТО;
  • З них: 131 стандарт впроваджено протягом 2022-2023 років
  • Тренування з НАТО: з початку повномасштабного вторгнення 10 000 українських військовослужбовців пройшли підготовку в рамках операції INTERFLEX під проводом Великої Британії (станом на лютий 2023 року), понад 16 000 – в рамках EU MAM (станом на квітень 2023 року), 11 000 – у США в рамках загальновійськових маневрів та штабних навчань (станом на червень 2023 року);
  • Західні партнери часто позитивно оцінюють здатність українських солдатів швидко освоювати західні системи озброєння та набувати нових навичок під час навчань;
  • Масові поставки західного озброєння в Україну призводять до більш людиноцентричного підходу в українській армії, змінюють тактику ведення бою та філософію експлуатації зброї.

 

Процес вступу до НАТО

У багатьох є побоювання, що запрошення України до НАТО на Вільнюському саміті означатиме, що війська Альянсу ледь не наступного ранку вже муситимуть вступати в бій з російською армією в Україні. Проте варто поглянути на офіційну процедуру вступу нових країн до НАТО, щоб зрозуміти, що таке побоювання абсолютно не відповідає ці дійсності.

Центр “Нова Європа” та ICUV – International Center for Ukrainian Victory розробили інфографіку про процедуру вступу до НАТО.

 

Підпишіться на новини Центру "Нова Європа", щоб знати все першим!

Підпишіться на наш місячний дайджест, щоб нічого не пропустити!